Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego w krakowie
Usunięcie pęcherzyka żółciowego
Operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego wykonywana jest metodą laparoskopową. Zabieg zalecany jest pacjentom z niedrożnymi drogami żółciowymi. Ich przyczyną najczęściej są kamienie, które powstały we wnętrzu pęcherzyka. Usunięcie pęcherzyka żółciowego to najbardziej skuteczna metoda w leczeniu kamicy żółciowej, którą oferujemy w naszej klinice Medisticum Surgery Clinic.
Czym jest pęcherzyk żółciowy?
Pęcherzyk żółciowy pełni funkcję gromadzenia żółci, którą produkuje wątroba. Żółć w naszym organizmie ułatwia trawienie tłuszczów, a kiedy pojawia się w nadmiarze — zostaje magazynowana przez pęcherzyk żółciowy, który uaktywnia się po zjedzeniu posiłku. To niewielki zbiornik, znajdujący się pod wątrobą, którego dysfunkcja nazywana jest także niedrożnymi drogami żółciowymi.
Objawy kamicy żółciowej, których nie wolno ignorować
Niedrożne drogi żółciowe są przyczyną bólu, który pojawia się do 2 godzin po zjedzeniu tłustego posiłku. Ból przybiera charakter tzw. kolki żółciowej i pojawia się w prawym nadbrzuszu, jako skutek nagromadzonej żółci w pęcherzyku żółciowym. Kolka żółciowa bywa mylona z zaburzeniami czynności wątroby. Objawy kolki żółciowej: ból w prawym nadbrzuszu, odbijanie, nudności, uczucie pełności, wzdęcia, wymioty.
W przypadku, gdy ból się nasila, leki nie przynoszą ulgi i dodatkowo pojawia się gorączka — należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ból brzucha, który utrzymuje się stale, może być spowodowany ostrym zapaleniem nie tylko samego pęcherzyka, ale i dróg żółciowych. Dodatkowo może pojawić się ropniak pęcherzyka żółciowego lub jego perforacja, powodująca zapalenie otrzewnej. Operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego jest najskuteczniejszą metodą w walce z tym schorzeniem.
Wyślij nam swoje dane kontaktowe a nasi konsultanci wkrótce się do Ciebie odezwą celem umówienia wizyty.
usunięcie pęcherzyka żółciowego - Kraków
Kiedy należy wykonać zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego?
Pierwszym sygnałem, który powinien zachęcić nas do odwiedzenia lekarza, są bóle nadbrzusza, które pojawiają się po posiłku. W trakcie wizyty chirurg ogólny nie tylko przeprowadzi wywiad z pacjentem, by wykluczyć inne schorzenia, ale również wykonana badanie USG, które jest pomocne w przypadku wykrycia kamicy woreczka żółciowego.
Zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego wykonuje się metodą laparoskopową lub otwartą, wtedy, gdy pacjent: ma objawy kamicy żółciowej, które uniemożliwiają mu komfortowe funkcjonowanie, ściany jego pęcherzyka żółciowego są pogrubione (świadczy to o toczącym się stanie zapalnym), odczuwa skutki zastoju żółci, jest narażony na rozwój raka pęcherzyka żółciowego.
Medisticum surgery clinic Kraków
Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego
Metoda laparoskopii jest mniej inwazyjna od operacji otwartej. Chirurg przy użyciu laparoskopu wykonuje kilka niewielkich nacięć powłoki brzusznej i wprowadza do niej kamerę oraz narzędzia chirurgiczne. Monitorując zabieg na ekranie, usuwa pęcherzyk żółciowy, a czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy, niż w przypadku operacji otwartej.
Metoda laparoskopowa to:
szybszy okres rekonwalescencji
mniejszy ból pooperacyjny
zmniejszenie ryzyka przepukliny
mniejsze blizny
Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z metody laparoskopowej. W przypadku zaburzeń krzepliwości krwi, ostrego zapalenia dróg żółciowych, ropniaka pęcherzyka żółciowego lub przerzutów nowotworowych, zalecane jest przeprowadzenie operacji metodą otwartą.
Skontaktuj się z naszą kliniką i umów na konsultacje z naszymi doświadczonymi specjalistami w chirurgii ogólnej. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest w Twoich rękach i nie ma co odwlekać zabiegów, które mogą uratować Ci życie. Zaufaj ekspertom w swojej dziedzinie i ciesz się upragnionym zdrowiem!
Jak wygląda przygotowanie do zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego?
Lekarz prowadzący zleca pacjentowi szereg badań, które należy wykonać na dwa tygodnie przed operacją. Dodatkowo pacjenta konsultuje anestezjolog. Kilka dni przed operacją należy przejść na dietę lekkostrawną, opierającą się o płyny. W dzień operacji pacjent zgłasza się do kliniki na czczo.
Medisticum surgery clinic Kraków
Jak wygląda operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego?
Usunięcie pęcherzyka żółciowego przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym. Przed wykonaniem nacięć w powłokach brzusznych, do jamy brzusznej wprowadzany jest gaz. Następnie chirurg ogólny wykonuje od 3 do 4 nacięć, o średnicy 1-1,5 cm, przez które wprowadza kamerę wraz z narzędziami chirurgicznymi. Usuwając pęcherzyk, chirurg oddziela go od przyległych tkanek i wątroby, zakleszczając go i przecinając jego przewód. Lekarz wyjmuje pęcherzyk przez otwór w ciele, a następnie sprawdza, czy w drogach żółciowych nie ma uwięzionych kamieni. Po zakończeniu zabiegu nacięcia są zaszywane. Jeśli dostęp do pęcherzyka żółciowego jest utrudniony — lekarz może zdecydować się na zmianę zabiegu na operację otwartą — o czym pacjent zostaje powiadomiony przed rozpoczęciem operacji.
Zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego pozwala skutecznie wyleczyć kamicę żółciową i wyeliminować napady bólu, a także pozbyć się uczucia pełności, odbijania i nudności po posiłkach. Pacjent wstaje już w dniu operacji, a do lekkiej aktywności może wrócić po 1–2 tygodniach, natomiast w przypadku operacji metodą otwartą – po około 4–6 tygodniach.
Pozostańmy w kontakcie
Umów wizytę
Wyślij nam swoje dane kontaktowe a nasi konsultanci wkrótce się do Ciebie odezwą celem umówienia wizyty.