Histeroskopia jest procedurą umożliwiającą dokładną ocenę wnętrza jamy macicy przez jej oglądanie.Pozwala to na zdiagnozowanie ewentualnych zmian chorobowych.Po uwidocznieniu jamy macicy można w niej stwierdzić szereg patologii mogących być przyczyną niepłodności, bądź poronień.
Co kwalifikuje do zabiegu histeroskopii?
Kwalifikacja do zabiegu przeprowadzana jest przez lekarza ginekologa na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego oraz przezpochwowego badania ultrasonograficznego. Zabieg histeroskopii prywatnie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Jakie badania są konieczne do wykonania histeroskopii?
Do zabiegu wymagane są: oryginalny wynik grupy krwi; wyniki wymazów bakteriologiczno-mykologicznych z pochwy oraz testów na Ureaplasma, Mycoplasma i Chlamydia (PCR z pochwy); a także aktualne badania laboratoryjne: anty-HBS, anty-HCV, APTT i INR.
Jakie są rodzaje histeroskopii?
Można wyróżnić dwa rodzaje histeroskopii:
histeroskopię diagnostyczną i histeroskopię operacyjną.
Powiększenie piersi za pomocą implantów
Jakie możliwości daje histeroskopia?
Dzięki możliwościom współczesnej technologii możliwe jest obejrzenie jamy macicy „od środka” – pozwala to na zdiagnozowanie ewentualnych zmian chorobowych. Właśnie w jamie macicy dochodzi do zagnieżdżenia się ciąży.W jamie macicy znajduje się błona śluzowa nazywana endometrium, dzięki której możliwe są krwawienia miesięczne.Po uwidocznieniu jamy macicy można w niej stwierdzić szereg patologii mogących być przyczyną niepłodności, bądź poronień. Podczas tej części badania można ocenić:
kształt,
wielkość jamy macicy,
podatność ścian macicy,
występowanie innych nieprawidłowości w obrębie macicy.
Histeroskopia i jej znaczenie w leczeniu niepłodności
Najczęściej spotykanymi nieprawidłowościami w obrębie macicy są polipy endometrialne, mięśniaki podśluzówkowe oraz zrosty wewnątrzmaciczne. Niektóre polipy i niewielkie zrosty można usunąć podczas samego badania histeroskopowego. Większe zmiany wymagają już oddzielnej procedury – histeroskopii operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu ogólnym. Poza zmianami nabytymi w zakresie jamy macicy można spotkać zmiany będące wadami rozwojowymi narządu rodnego, tutaj najczęściej spotykamy się z częściowymi przegrodami jamy macicy o różnym stopniu jej podziału. W praktyce ginekologicznej, a szczególnie w diagnostyce i leczeniu przyczyn niepłodności, niezmiernie ważnym jest stan jamy macicy, w której ma dojść do implantacji zarodka, a następnie dalszego rozwoju ciąży.